wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Niewłaściwie konserwowane płoty z drewna szybko się zużywają oraz mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać sposoby konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada zacząć od odpowiedniego oraz starannego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego uzależniony jest rezultat końcowy naszych prac. Przed użyciem produktów do ochrony oraz ozdoby płotów z drewna niezbędne jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i owadami. Podczas gdy asekurujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, wypada nanieść kolejne amalgamaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, lecz nie stworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed ujemnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im wiele uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ten gatunek ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji w związku z tym dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz