środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu z Suwałk na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ogrodzenia z Winylu z Gdyni na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PCV używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na balaski z plastyku na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ogrodzenie PCV na plot i bramkę ze sztachet stawia się z kamieni przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałeczków o nieregularnych układach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz