poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Żywe sztachety alias jak kto woli ��ywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z PCV buduje się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, tymczasem potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV mogą być niezwykle smukłe, lecz należny je regularnie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot zakłada się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz